

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 3 % |
| Length | 2.85 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 500 mW |
| Height | 1.25 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Impedance | 18 Ω |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 50 nA |
| Zener Voltage | 15.645 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 10 mA |
| Reverse Current | 50 nA |
| Voltage Tolerance | 3 % |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1730
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08908
Ext.Price$0.08908
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08908 | $0.08908 |
| 10 | $0.04454 | $0.44540 |
| 50 | $0.04025 | $2.01250 |
| 100 | $0.03638 | $3.63800 |
| 500 | $0.03339 | $16.69500 |
| 1000 | $0.03065 | $30.65000 |
| 3000 | $0.02813 | $84.39000 |
| 5000 | $0.02421 | $121.05000 |
